جشن روز آزادی نرم افزار ۱۴۰۰

روز آزادی نرم افزار
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

پوشش کامل جشن روز آزادی نرم افزار ۱۴۰۰ و ارائه گزارش تفصیلی آن موضوع اصلی این مقاله است. در مقاله روز آزادی نرم افزار راجع به روز آزادی نرم افزار، اهداف این روز، تاریخچه آن و … صحبت کردیم. اما در این مقاله می‌خواهیم به گزارش مستقیم  این رویداد مهم بپردازیم. رویدادی که ارزش لحظه لحظه نوشتن را دارد و قطعا یکی از بزرگترین اتفاقات سال است. پس با ما همراه باشید.

برگزارکنندگان

خوشبختانه فرهنگ مشارکت موازی در جشن روز آزادی نرم افزار ۱۴۰۰ بیش از پیش مشهود است و این امر قدم رو به جلوی بسیار بزرگی است. همین که افراد این فرهنگ را ترویج می‌دهند که برای جشن گرفتن نیاز به منتظر ماندن و اجازه گرفتن از کسی نیست و هر گروهی در حد مقیاسی می‌تواند این روز را جشن بگیرد، فوق العاده زیباست. در نتیجه امسال سه گروه مختلف اقدام به برگزاری جشن روز آزادی نرم افزار کردند که عبارتند از: «دورهمی گنو»، «آزادان» و «لاگ مشهد»

لاگ مشهد

اولین بزرگداشت جشن روز آزادی نرم افزار سال ۱۴۰۰ را تیم «لاگ مشهد» در تاریخ ۲۵ شهریور سال ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ لغایت  ۱۴ برگزار خواهد کرد. در این رویداد افرادی همچون «جادی»، «محسن سالک»، «فرود غفوری» و … شرکت خواهند کرد.

جشن روز آزادی نرم افزار ۱۴۰۰ - لاگ مشهد
جشن روز آزادی نرم افزار ۱۴۰۰ – لاگ مشهد

لیست ارائه‌ها و جزییات آن در جدول زیر آمده است:

ارائه دهنده سمت موضوع ارائه
جادی مهندس نرم‌افزار در اکسیروس بخشی از جامعه باشید
محسن سالک مدیر ویکی‌پدیا و توسعه کسب و کار در آروان ویکی نویسی
فرود غفوری مدیر مهندسی نرم‌افزار در دلیوری هیرو مهاجرت وب اپلیکیشن از PHP به Go
مهسا طهماسب میرزا SRE در شرکت باکس Terraform
سمیر رحمانی برنامه نویس در یودمی علم و مهندسی
رامین نجارباشی مدیر توسعه روتر در ژرف پویان توس آزادی و نرم افزار
صادق داوطلب مهندس دواپس در پن کیک پیاده‌سازی وب سرورهای فوق سریع
محمد زبردست مدیرعامل شرکت اترک پرداز توس مروری بر تکامل فایروال لینوکس

البته لازم به ذکر است که اطلاعیه این رویداد در سایت ایوند ثبت شده بود که مبلغ ۲۰،۰۰۰ تومان نیز برای شرکت در این رویداد در نظر گرفته شده بود که ظاهرا پس از اعتراض کاربران کد تخفیف صددرصدی SFD1400 برای آن اعمال می‌شود. این در حالیست که خیل عظیمی از کاربران به اجبار برای ثبت نام در سایت ایوند جهت شرکت در جشن روز آزادی نرم افزار ۱۴۰۰ اعتراض کرده و این عمل را برابر نقض حریم شخصی دانسته و عدم شرکت در این رویداد و تحریم آن را صراحتا اعلام کردند. در ادامه تیم برگزارکنندگان خاطر نشان کردند که امکان پخش زنده رویداد در فضای مجازی و با استفاده از سایت‌هایی نظیر پیرتیوب، یوتیوب و توییچ را فراهم خواهند کردند و قول دادند که این مطلب را در صفحه ایوند ذکر کنند ولی متاسفانه با نهایت تاسف هیچوقت به قول خود عمل نکردند و ثابت کردند که برای حرف‌های خود و همچنین نظر سایرین هیچ ارزشی قائل نیستند.

دورهمی گنو

تیم دورهمی گنو قرار است برنامه خود را در روز جمعه ۲۶ شهریور برگزار کنند. همانطور که در صفحه گیت‌لب هم مشخص است این تیم برنامه فوق ‌العاده جذاب به همراه ارائه‌های متفاوت و مهم را برای جشن روز آزادی نرم افزار ۱۴۰۰ تدارک دیده است. دورهمی گنو فهرست ارائه‌های خود را به شرح زیر منتشر کرده است:

عنوان ارائه دهنده وضعیت
مقدمه‌ای بر نرم‌افزار آزاد و مروری بر مهم‌تری رویدادها در یک سال گذشته مصطفی آهنگرها منتشر شده
خلأ قانونی در آزادی نرم‌افزار احمد حقیقی منتشر شده
فناوری‌های آزاد تبدیل متن به صدا و صدا به متن حمیدرضا کلباسی در حال آماده‌سازی ویدئو
نرم‌افزار آزاد و دولت GameOver در حال آماده‌سازی ویدئو
نرم‌افزار آزاد علیه سرمایه‌داری نظارتی در حال آماده‌سازی ویدئو
درس‌هایی که می‌توان از بلندر گرفت یکی از دوستان بلندرکار طرح ایده
ویکی‌ترجمه یکی از دوستان ویکی‌پدیا طرح ایده

 

آزادان

آزادان که مدیر وی آقای «آهنگرها» است، حضور پرسابقه و فعالی در این حوزه دارد. این تیم همچنین در سال ۱۳۹۹ نیز اقدام به برگزاری جشن روز آزادی نرم افزار ۱۳۹۹ کردند ولی ظاهرا به دلیل مشکلات فنی این جلسات لغو شده‌اند. بهرحال ظاهرا در جشن روز آزادی نرم افزار ۱۴۰۰ قرار است چندین جلسه به‌صورت کارگاه داشته باشند که موضوع جلسات آن‌ها عبارت است از «مشارکت در اوپن‌استریت‌مپ»، «مشارکت در ترجمه» و … که در روز شنبه ۲۷ شهریور سال ۱۴۰۰ دقیقا مصادف با روز آزادی نرم افزار، برگزار خواهد شد.

گزارش

گزارش این رویدادها به صورت کامل از طریق همین پست اطلاع رسانی خواهد شد و سعی می‌شود خلاصه هر ارائه را پوشش دهیم. لطفا با ماه همراه باشید.

 

به ما اطلاع دهید

برای اطلاع بیشتر از نحوه برگزاری «جشن روز آزادی نرم افزار سال ۱۴۰۰» در سراسر دنیا به این آدرس و در ایران به این آدرس مراجعه فرمایید. همچنین اگر قرار است شما به هر نحوی این روز را جشن بگیرید یا تیمی را می‌شناسید که این روز را جشن می‌گیرد، لطفا در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید تا این مراسم را پوشش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.