هک خبرگزاری فارس توسط بلک ریوارد

هک خبرگزاری فارس
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

جمعه ۴ آذر ۱۴۰۱ گروه هکری «بلک ریوارد» در کانال تلگرامی خود خبر از هک خبرگزاری فارس داد. زمزمه‌ها حاکی از آن بود که خبرگزاری فارس یا فارس نیوز متعلق به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی است. تا اینکه در سال ۱۳۸۷ در خبرگزاری تابناک (متعلق به محسن رضایی فرماندهٔ پیشین سپاه) این شایعه را تایید کرد.

اثبات هک

تیم هکری بلک ریوارد برای اثبات هک خود اقدام به تغییر چهره (دیفیس) وبسایت خبرگزاری فارس کردند تا با این کار صحبت هک خبرگزاری فارس را تایید کنند. همچنین در ادامه لینکی از آرشیو این سایت را قرار دادند. چند ساعتی است که از این اتفاق می‌گذرد و دامنه اصلی فارس نیوز یعنی farsnews.ir در دسترس نیست. کانال تلگرامی این خبرگزاری  پس از هک خبرگزاری فارس اعلام کرد:

حمله سایبری به خبرگزاری فارس

🔹یک گروه هکری دقایقی پیش همزمان با شادی مردم ایران برای لحظاتی سایت خبرگزاری فارس را از دسترس خارج کرد.

🔹خبرگزاری فارس تقریبا همه روزه از سوی چند کشور خارجی از جمله سرزمین‌های اشغالی مورد حملات گسترده و پیچیده سایبری قرار می‌گیرد.

🔸گروه فنی خبرگزاری فارس در حال بررسی موضوع و اصلاح آن است.

 

خسارات

به گفته هکر، خسارت وارد شده در جریان هک خبرگزاری فارس بسیار سنگین بوده است. حذف ۲۵۰ ترابایت (۲۵۰ هزار گیگابایت) از اطلاعات این خبرگزاری چیزیست که این تیم هکری از آن خبردادند و ذکر کردند. از جمله اطلاعات حذف شده در طی هک خبرگزاری فارس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بولتن‌های مهم خبری
  • فکس‌ها
  • مکالمات ضبط شده
  • اطلاعات اتوماسیون اداری
  • اطلاعات کارتابل‌های داخلی
  • آرشیو تصاویر و فیلم‌ها
  • اسناد مالی
  • و …

تیم هکر ادعا کردند پس از دانلود، اطلاعات را از روی سرورهای فارس نیوز حذف کرده است.

افشای اطلاعات

با توجه به سابقه گروه هکری بلک ریوارد می‌توان انتظار داشت که به زودی اسناد خبرگزاری فارس منتشر شده و در معرض دسترس عموم قرار گیرند.

هک حساب توییتر

بلک ریوارد در جریان هک خبرگزاری فارس، همچنین حساب توییتری «حبیب ترکاشوند» مدیر خبرگزاری فارس را هک کرده و اقدام به انتشار پیام‌های خصوصی و توییت‌هایی علیه نظام جمهوری اسلامی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.